Årets Kock-vinnaren Martin Moses lagar mat med kökspersonalen

På fredagen var Årets Kock-vinnaren (2019) Martin Moses i köket på Guteskolan för att hålla en inspirationsdag för personalen. Den här dagen var ett av priserna då Guteskolan och Gutegymnasiet kammade hem titeln Årets frukostlyft i tävlingen Arla Guldko 2020, men har blivit framflyttad på grund av Covid-19. Men idag passade vi på medan eleverna var hemma och strax före vardagen drar igång.

– Det är jättekul att få komma ut och träffa folk som är duktiga och brinner för det de gör. Och det är ett jättehärligt gäng i köket, säger Martin Moses.

Vad har ni gjort för något idag?

– Vi har lagat några rätter med säsongsvaror från Gotland. Jag hoppas att jag kan inspirera med lite nya lyxiga tillagningsmetoder och smaker som de kan applicera i verksamheten, även om de gör mat till flera hundra personer år gången.