Spana in våra robotar

,

Vilket är det bästa sättet att se hur teknikprylar är uppbyggda? Jo, man plockar isär dem och bygger upp dem på nytt. Och varför inte i andra skepnader.

Under några veckor har årskurs 4-6 jobbat med ett tekniktema som vi kallat Robotics. Vi har samlat in gamla trasiga teknikprylar som vi sedan plockat sönder. Det har har varit både roligt och lärorik att få se vad som finns i en gammal elvisp, eltandborste, dvd-spelare eller dammsugare.

Av komponenterna som vi hittat intui de olika teknikgrejerna har vi sedan gruppvis byggt nya robotar. Det blev allt från Tobor374 som jobbar för FBI, till Gottfrid som jobbar på en sopstation i rymden och sorterar överblivet rymdmaterial. Vill du beskåda våra kreativa skapelser finns de att se i fönstren intill SYV:s rum.

Projektet har varit mycket uppskattat bland alla elever. De har visat på stor kreativitet, skaparlust och lärt sig massor om hur vardagliga teknikprylar är uppbyggda.

//Anna Lund

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.