F-3 bygger djurparker vid Trojaborg

,

Tisdagens utedag för f-3 bjöd på tema storyline. Uppdraget gick ut på att tillsammans i små grupper skapa en djurpark där olika nyckelfrågor lade grund till diskussion. Vilka djur kan man ha i en svensk djurpark? Vad är det som påverkar om djuret trivs i vårt klimat? Hur lever djuren?

Vi tog sedan en härlig promenad ner till Trojaborg där varje grupp fick en egen yta att jobba på. Material att jobba med hämtades från skogen och snön var också användbar. Det blev ett kreativt moment där alla fick samarbeta för att det skulle fungera.

No, So, svenska och matte var några av ämnena som på ett naturligt sätt bakades in i denna blåsiga och friska vinterdag. Resultatet blev fyra härliga och fantasifulla djurparker med en mångfald av djur.

//Lillan

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.