”Man måste ha roligt på vägen”

Jonatan Adrian och Henrik Swedborg kommer och föreläser på Guteskolan.

Det började med en plojgrej under SOS Gute-tiden. Jonathan Adrian och Henrik Swedborg anordnade en Oscarsgala för att spexa till det lite med de andra i teamet. Men de fick smak för eventskapandet och sedan dess har entreprenörerna producerat flera framgångsrika välgörenhetsgalor, jobbat med barnhem i Etiopien och är nu aktuella som nya delägare i Gotland Grand National – världens största endurotävling.

På torsdag kommer den gotländska duon till Guteskolan för att föreläsa om vägen från tv-succén SOS Gute och fram till idag. En resa som Swedborg menar måste innehålla en stor del glädje, om det ska funka i längden.

– Vi har jobbat med allvarliga projekt och det finns såklart tråkiga bitar i allt. Men, för att projekten ska bli bra måste man ha roligt.

[alert color=”white”]

HÄR SER DU FÖRELÄSNINGEN

Plats: Gotlandssalen på Guteskolan
När: Torsdagen 18 april
Tid: Mellan 13.00-14.00

[/alert]

Henrik-Swedborg-och-Jonatha

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.