Guteskolan Södra ett självklart alternativ

Jerry Engström och Anna Engström på Guteskolan.

Det var i torsdags i förra veckan som Skolinspektionen gav Guteskolan klartecken att ta över Donnergymnasiet i Klintehamn. Förvärvet innebär att det nu finns en fristående gymnasieskola på ön – och att den ägs av två bofasta gotlänningar.

– Vi inte är någon storkoncern. Att pengarna stannar kvar i verksamheten är viktigt för oss men även för andra gotlänningar, säger vd:n och ena ägaren Jerry Engström.

Donnergymnasiet i Klintehamn får nu namnet Guteskolan Södra och kommer att drivas vidare som en separat enhet. Ambitionen är att bli det självklara alternativet, inte minst för niorna på södra delen av ön.

– Vår främsta styrka är att vi gör ett bra jobb med varje enskild elev. Det har gett oss ett bra rykte och det tar vi med oss till Klintehamn, säger Anna Engström, rektor och ägare.

 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.