Sjuorna swingade klubbor på Kronholmen

Idag åkte vi till Kronholmen med sjuorna. Bussen ut på morgonen, sedan direkt till driving rangen där vi fick en genomgång i hur man ”ska slå”. Det ser ju lättare ut än det är, men som instruktören sa, ”alla kommer att få något slag som man är nöjd med”. Så det gäller att mata iväg så många bollar man kan. Till slut så flyger den där, högt och långt, och förhoppningsvis rakt. 

Frustrationen är en ständig följeslagare, kanske särskilt i golf. Men kul var det. ”Det är som en riktigt bra skogspromenad, med havsutsikt och bra sällskap”, som läraren Andreas Ljunggren sa och tillade:

– Men det är ju också en bra fritidsaktivitet som inte minst tränar koncentrationen, koordinationen och tålamodet. Och så brukar det bli ett gott skratt på det.

 

 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.