Niklas skriver för Sportbladet

,
Artikel från Sportbladet.

Guteskolans nior är nu inne på sin andra praktikvecka och en av dem som valt att skaffa arbetslivserfarenheter på andra sidan Östersjön är Niklas Weimer från klass 9B. Han har fått praktik på Aftonbladets sportbilaga och man kan verkligen säga att det blev skarpt läge direkt. Han hade inte hunnit vara en hel dag på Sportbladet innan han fick chansen att skriva en artikel för webben och om favoritämnet Premiere League.

– Det var egentligen en slump att det blev den nyheten. De bad mig att leta och jag hittade just den som de inte skrivit om ännu. Jag kunde lika gärna fått skriva om någon annan liga eller sport, säger Niklas och tillägger:

– Det är jättekul. Klart man nojar sig över faktafel och sånt, men det känns riktigt roligt.

Har du fått nya uppgifter idag?

– Jo, vi ska till Hovet ikväll och se matchen mellan AIK och Brynäs. Jag kanske skriver något innan det, men matchen tror jag inte att jag kommer att få skriva något om.

Är det Sportbladet som är drömarbetsplatsen?

– Ja, det skulle vara häftigt. Nu är det ju länge kvar tills jag ska ut och jobba men det skulle vara riktigt häftigt.

Här kan du läsa Niklas Weimers artikel: ”Liverpools besked: Ni kan glömma Suarez

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.