Läs om pedagoghunden Soli i GA

,

I dagens Gotland Allehanda kan ni läsa om hunden Soli som gör sin praktik på tre skolor på ön. Snart är hon färdigutbildad pedagoghund och kan då delta i undervisningen, från förskolan ändå upp till gymnasieskolan.

Pedagoghundens arbete, tillsammans med pedagoghundsteamet, går ut på att ge eleverna en hjälpande hand i ämnen såsom språkutveckling, läsning och kommunikation. Där kan de bidra till att övningarna blir roligare och lättare att förstå. Men pedagoghunden har också en lugnande funktion.

– Ibland behövs den där extra tilliten för att bryta spärren. En hund når ut över gränser vi pedagoger inte kan nå, säger Maria Eriksson, som är lärare på Gutegymnasiet, till GA.

Läs mer i måndagens GA.

Se artikel med film på Helagotland.se.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.