”Frisör verkar mest intressant”

Idag körde årets gymnasiemässa igång i Rackethallen i Visby. Under två dagar kommer öns 8:or och 9:or på besök för att få information om olika utbildningsprogram. Och det dröjde inte länge efter dagens insläpp förrän det blev det kö vid Guteskolans montrar, där de som ville fick chansen att fotografera sig.

Två som ställde sig framför kameran var Vendela Säldemar och Jessica Franzén som går i 8:an på Solbergaskolan. För dem var fotningen mest en rolig grej, och fotograf är inte yrket de tänker på i första hand – när de själv får välja.

– Jag tycker att frisör verkar bra. Eller så tänker jag plugga till veterinär, men jag har inte sett något om det här på mässan, säger Vendela, som står till vänster i bild.

– Av det jag sett så har frisör varit mest intressant, säger kompisen Jessica Franzén.

Om du jobbar och vill besöka mässan kan du passa på under torsdagskvällen då den hålls öppen mellan 17.00 – 20.00.

Här kan du läsa mer om Guteskolans frisörutbildning (hantverk).

 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.