De gör en anti-spice-kampanj

Elever på Gutegymnasiset har de senaste veckorna medverkat i en antispice-kampanj. Kampanjen har ingått i ett konstnärligt projekt där de fotat och redigerat bilder som de själva arrangerat. Tanken är att ge ett starkt budskap om att motstå spice och även andra droger. Bilderna har de sedan hängt upp på allmänna platser där folk dagligen passerar.

När Towe Tross och Izabelle Darvelid, som du ser på bilderna ovan, fotat har de försökt förmedla misär, grupptryck och ställningstagande. Deras foton är tagna i närheten av Gutegymnasiet på platser som varit kalla, smutsiga och rätt så dystra – precis som de tänkt sig.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.