Om äggfallet: ”Väldigt bra konkurrens”

,

Idag mötte eleverna i F-6 återigen varandra i den årligt återkommande tävlingen Äggfallet. Tävlingen går ut på att bygga en farkost, som ska släppas från en höjd, skolans högsta fönster, och sedan lyckas hålla ett ägg säkert när det kraschar i marken.

Wiktor Johannesen i 4:an var en av dagens vinnare. I klassen ”bästa konstruktion” för årskurs 4-6 tog han hem förstapriset och det var inte första gången. För två år sedan vann han också förstapriset – när hans farkost kraschade och gick sönder, men ägget höll.

I år hade han byggt om sin gamla trotjänare genom att sätta till några grejer, och det visade sig vara smart. Men under tävlingen var han inte alls säker på hur utgången skulle bli.

– Det var väldigt bra konkurrens i år för många konstruktioner var bra. Så jag är jätteöverraskad men glad.

 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.