Radiointervju: Gutegymnasiet om nya speldesignprofilen

I höst kommer ämnet speldesign att finnas som inriktning till två av Gutegymnasiets program. Den nya profilen är ett samarbete mellan Gutegymnasiet och Uppsala Universitet Campus Gotland – som lärt ut speldesign i över tio år och vars utexaminerade elever jobbat på världskända spelproducerande bolag såsom Blizzard, Ubisoft och DICE.

I den här radiointervjun (nedan) från den 26 januari berättar Gutegymnasiets bild- och medialärare Kamilla Andersson lite kort om varför det är viktigt att skolan erbjuder möjligheten att plugga speldesign.

Mer om inriktningen kan du läsa om här.

[alert color=”green”]

DESSA DATUM HAR VI INFORMATIONSTRÄFFAR, VARMT VÄLKOMNA TILL BROVÄG 25 I VISBY! SE INFOBLAD HÄR

• Måndag den 26 januari, kl. 18.30
• Onsdag den 28 januari, kl. 18.30

[/alert]

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.