Se bilder från fotoutflykter på ön

Här kan du se några av bilderna från medietreornas fotoutflykter. Det är bilder från Tofta strand, Kovik och Gnisvärd. Men också från Klintehamns hamn, Slite och från en innebandymatch i Södervärnshallen. 

Deras fotoarbete sker löpande under våren och är en del i kursen medieproduktion del 2. Tanken är att de ska få erfarenhet från att fotografera i olika typer av situationer, dagsljus och på olika platser.

– Vi lägger förslag på vart vi vill åka och tillsammans med läraren åker vi till de olika platserna – där alla är med och fotograferar. När vi kommer tillbaka sitter vi tillsammans och väljer ut de bästa bilderna, berättar eleven Sebastian Jangebring-Burell.

Det här är ett sätt att jobba på som flera av eleverna uppskattar.

– Det blir mer praktiskt när man får åka iväg. Då blir det roligare och lättare att lära sig.

Samtidigt händer det saker som skapar sammanhållning och minnen. Som när de var på väg att åka ifrån assistenten.

– Han stod och pratade i telefon på Tofta strand och vi gick till bilen med kamerorna. Det slutade med att han stod kvar, och dessutom så dog hans telefon, så han kunde inte ringa. Vi hade nästan åkt när en elev frågade om vi inte saknade en gubbe, säger Sebastian och skrattar.

Foto av Sebastian Jangebring-Burell, Emil Klang, Lizette Darvelid och Kevin Fogelqvist.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.