Åttorna fick vara riksdagsledamöter

Under torsdagen var 8A och 8B på studiebesök i Sveriges riksdag i Stockholm. Eleverna fick en guidad tur i riksdagens kammare där de fick se en utfrågning av ministrar i regeringen. Därefter följde en workshop i Demokrativerkstaden där eleverna fick prova på hur det är att arbeta som riksdagsledamot. De delades in i partier och fick sedan diskutera och förhandla sig fram till olika ståndpunkter i ett scenario. Därefter debatterade eleverna frågan i utskotten för att slutligen ta ett beslut i ”kammaren”.

Studieresan blev lyckad och eleverna uppskattade workshopen som byggde på uppplevelsebaserat lärande. En lärorik och spännande dag!

/Lucinda Jazzar (lärare)

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.