Se vilka som vann Guldpennegalan 2018

På torsdagen var det dags för årets guldpennegala – som utöver alla fina berättelser även innehåller discodans och bankett – med fluga, hårband och klänningar. Temat för årets texter var kärlek och det fanns många väldigt bra texter. Rashad i 5:an fick en hedersutmärkelse för sin berättelse om flykten från Syrien där läsaren får följa med på en gripande båtresa och färd över vattnet till Grekland och vidare.

Rashads klasskompis Elsa vann första pris i kategorin bästa berättelse/novell ”för en gedigen berättelse med målande person- och miljöbeskrivningar”. Hennes text handlar om en tjej som är kär i en kille, men hennes känslor är inte besvarade.

– Nej, för han är upptagen.

Hur sluter den här historien?

– Dåligt. Hon blir ledsen och springer hem och ja, typ så.

Är den verklighetsbaserad kanske?

– Nej!

Varför tror du att den vann?

– De tyckte att den var väldigt bra tydligen. Och spännande. Jag vet inte. Kanske för att den var sorglig

En annan vinnare, men i kategorin bästa insändare, var Luicius i 3:an med motiveringen ”för att du vågar trotsa samhällets normer och tar upp ett viktigt ämne”. Neela, som också går i 3:an vann för ”att ha skrivit en berättelse med en röd tråd, stor dramatik och en oväntad upplösning”. Även hon vann priset i kategorin bästa novell/berättelse.

Och slutligen fanns det en vinnare i kategorin bäst poesi. Det priset togs hem av Liam.

På bilden ser ni alla nominerade.