Så röstade Guteskolans elever i skolvalet

Guteskolans elever i årskurs 7-9 genomförde ett skolval i torsdags och på söndagskvällen blev resultatet offentligt. Av totalt 86 elever var 73 med och röstade. Med 15 av rösterna lyckades Sverigedemokraterna bäst. Strax efter kommer tre partier som alla fick 12 röster vardera – Miljöpartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

Andra högstadieskolor på Gotland som också deltog i skolvalet var Solklintsskolan, Romaskolan, Södervärnskolan, Högbyskolan och Atheneskolan. Om man lägger samman rösterna för alla skolor fick Centerpartiet flest – 207 stycken. Tvåa kom Moderaterna med 149 röster och trea Socialdemokraterna med 136 röster.

Se hur de röstade på Gutegymnasiet.

Sök bland fler resultat på Skolval2018.se.

 

RESULTAT

ANTAL RÖSTER FÖR GUTESKOLANS ELEVER I ÅRSKURS 7-9

Sverigedemokraterna, 15
Miljöpartiet, 12
Socialdemokraterna, 12
Vänsterpartiet, 12
Centerpartiet, 6
Moderaterna, 5
Feministiskt Initiativ, 2
Kristdemokraterna, 2
Liberalerna, 1
Övriga, 6