Femårsgruppen lär sig koka lingonsylt

,

På en skogsutflykt nära Kärleksstigen fick eleverna i femårsgruppen lära sig att koka lingonsylt med ett stormkök.

– Den var jättegod till kakorna, säger Melea.

Det var på tisdagen som Marie och Axel tog med femårsgruppen på en promenad ner mot Rackethallen. De hade fått höra om att en kanin hade lagt ett hemligt paket i skogen med en hälsning till barnen. Som tur var hittade de paketet, som hängde i ett träd, och kunde läsa upp brevet.

Kaninen skrev att han hade hört talas om barnen i femårsgruppen och deras intresse för skogens alla djur och växter. Och det gjorde djuren så glada – att någon brydde sig om dem. Så därför hade de samlat in lingon till dem, som de kunde koka sylt av.

Under tiden som sylten svalnade fick barnen gissa vilka blad som låg på en filt. Blad från både buskar och träd.

– Det var kul. Vi fick blunda och sedan fick man säga varsegod, säger Melea.

Femårsklassen har under hösten fått lära sig om skogens djur, buskar och bär. Men man behöver också få praktisk kunskap och erfarenhet, säger läraren Marie Palm.

– Jag hoppas att jag kan nå barnen i både fantasin och med sagor. Och att de får ta, känna, smaka och använda alla sina sinnen och tankar. Så att de får roligt när de lär sig.