Guteskolan lanserar ny webbsajt

Bild på Guteskolans nya sajt guteskolan.se. Bild: Peder Broberg.

Guteskolan lanserade på måndagen en ny webbsajt. Enligt vd:n Jerry Engström var det hög tid för en förnyelse på webben. Den förra webbsidan har följt med sedan starten 2007 och utvecklingen har gått snabbt sedan dess, menar han.

– Idag är det många som surfar i mobilen eller på sina surfplattor och vi känner att vi behöver ha en dynamisk design som passar alla läsare. Dessutom är det trevligt att vi nu har samma publiceringssystem som det som mediaeleverna på vår skola lär sig att sköta, säger Jerry Engström och tillägger att användningen av Wordpress också ger stora möjligheter att hänga med i utvecklingen.

Sajten har nu ett tydligt nyhetsflöde och nyheter som går att dela. Och trots att sidan inte är helt färdig, bland annat så har förskolan och grundskolan inte ännu konstruerats, så har man gått live för att kunna använda den och dess nya funktioner på höstens gymnasiemässa.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.